Drukarnie – w czym się specjalizują?

Drukarnia jest to zakład produkcyjny, który zajmuje się wytwarzaniem wyrobów poligraficznych. są to miedzy innymi czasopisma, gazety, broszury informacyjne, ulotki, książki, jak również druki akcydensowe oraz opakowaniami. Można zamawiać zarówno druki na masową skalę, jak i druki pojedyncze, gdzie każdy jest unikatowy (nosi to nazwę druków spersonalizowanych). Drukarnie mogą zajmować się jedynie zadrukowaniami podłoża, ale także mogą realizować różnorodne usługi introligatorskie. Dzięki temu możliwie jest wytwarzanie gotowych wyrobów poligraficznych – oprawionych, uszlachetnionych i przygotowanych do sprzedaży. Z reguły jednak nawet w zwykłych drukarniach wykonywane są proste zlecenia obejmujące wstępne czynności drukarskie oraz introligatorskie. W rozbudowanych przedsiębiorstwach produkcyjnych część introligatorska często stanowi podstawowy zakres świadczonych usług.

Pojęcie drukarni jest dosyć szerokie, a zakres świadczonych przez większość firm usług jest stosunkowo duży. Wyróżniamy drukarnie parające się wytwórstwem uniwersalnym oraz drukarnie specjalistyczne, które zajmują się głownie wydrukami prasowymi i dziełowymi. Odrębnym działem drukarni jest ten, który specjalizuje się w produkcji opakowań zadrukowanych skomplikowanymi technikami na nietypowych podłożach. Istnieją także drukarnie, które wytwarzają druki zabezpieczone lub tak zwane druki ścisłego zarachowania.

Drukarnią można nazwać także wykończalnictwa włókienniczego, w zakres obowiązków którego wchodzi pokrywanie tkanin różnobarwnymi wzorami. Nosi to nazwę techniki sitodruku.

Historia drukarstwa bierze swój początek w połowie pierwszego tysiąclecia na Dalekim Wschodzie. Pierwsze warsztaty zajmujące się drukarstwem w krajach europejskich zaczęły pojawiać się dopiero w piętnastym wieku. Obecnie przemysł drukarski stanowi potężną gałąź gospodarki. Największe zakłady poligraficzne są bardzo dużymi skomplikowanymi zakładami, a ich zasięg bywa nawet ogólnoświatowy.

Rozwój technologii w dziedzinie informatyki i komputeryzacji w XX i XXI wieku sprawił, że zakładach drukarskich można uzyskać od ręki gotowe wyroby – zarówno pojedyncze egzemplarze, jak i wydruki na w większej ilości. Mało tego, hitem na rynku stała się drukarnia online, do której pliki przeznaczone do wydruku można wysłać droga elektroniczną. Drukarnia internetowa obsługuje klientów z całego kraju, a często także z zagranicy, ponieważ nie jest ograniczona terenowo. Podobnie jak stacjonarne zakłady poligraficzne drukarnie realizujące zlecenia online zajmują się drukowaniem ulotek, wizytówek, plakatów, papierów firmowych, kalendarzy, materiałów reklamowych, broszur informacyjnych, kart biznesowych, katalogów, notesów, segregatorów i wielu innych. realizację zamówień związanych z wydrukiem: ulotek, plakatów, wizytówek, folderów etc. Czas oczekiwania na realizację zamówienia jest uzależniony od ilości sztuk, jakie mają zostać wydrukowane oraz ilości przyjętych przez zakład poligraficzny zleceń w danym momencie. Wiele drukarni oferuje natychmiastową realizację zleceń.

About the author: Administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.