Daj się dobrze zapamiętać

Niezależnie od tego, czy poznajemy innych ludzi głównie w celach zawodowych, czy też chodzi bardziej o relacje nieformalne na płaszczyźnie towarzyskiej – warto zrobić dobre wrażenie, które sprawi, że zostaniemy pozytywnie zapamiętani. Prócz bycia uśmiechniętym i otwartym na drugiego człowieka warto zadbać o kilka istotnych szczegółów.

Pierwszy z nich to nienaganny wygląd. Jak mówi stare i wciąż niesamowicie aktualne przysłowie: jaki Cię widzą, tak Cię piszą. Dlatego nie można sobie pozwolić, aby nasz nowo poznany rozmówca mógł sądzić, że nie potrafimy nawet zadbać o własny wygląd i nosimy poniszczone lub stare i brudne ubrania. Oczywiście, nie oznacza to, że na każdą okazję powinniśmy zakładać marynarkę. Wystarczy, iż strój jest schludny i spełnia ogólnie przyjęte normy estetyczne.

Drugi niesamowicie istotny szczegół sprowadza się do utrzymywania kontaktu wzrokowego. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że dobry kontakt wzrokowy nie jest ani zbyt uciążliwy, ani szczątkowy. Nie powinniśmy wpatrywać się w interlokutora bez zmrużenia oka, podobnie jak niewskazane jest, by zamiatać wzrokiem podłogę. Tak jak w przypadku wielu rzeczy związanych z relacjami międzyludzkimi, tak i w tym przypadku kluczem jest zachowanie umiaru.

Jeśli zastanowimy się, co jeszcze sprawia, że robimy dobre wrażenie na innych ludziach, których dopiero co mieliśmy okazję poznać, to z pewnością jest to również umiejętność prowadzenia interesującej rozmowy. Osoba, z którą można sensownie podyskutować na bardzo szerokie spektrum tematów sprawia wrażenie otwartej na świat, zainteresowanej tym, co dzieje się w okół i niesamowicie oczytanej. Jeśli zatem chcemy, by nasz rozmówca miło wspominał fakt poznania nas, to powinniśmy uraczyć go naszymi spostrzeżeniami na ciekawe tematy i celnymi uwagami.

Nie zaszkodzi również posiadanie dobrego poczucia humoru. Każda okoliczność, nawet taka, która zupełnie nie jest formalna – może stać się niezręczna, jeśli atmosfera robi się zbyt drętwa i poważna. Pamiętajmy, że dobrze opowiedziany żart potrafi sprawić, iż czujemy się swobodniej i bardziej pewnie siebie.

Ostatnią, lecz równie ważna, co opisywane wyżej rzeczą, jest pozostawienie rozmówcy danych kontaktowych do nas, gdyby miał ochotę się odezwać. W tym momencie możemy zabłysnąć w wyjątkowy sposób. Wystarczy mianowicie, że wręczymy mu interesującą i dobrze wykonaną wizytówkę. Szczególnie efektowne są wizytówki foliowane, które prezentują się elegancko i z przyjemnością sięga się po nie, by sprawdzić dane świeżo poznanej osoby.

About the author: Administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.